Wypadanie włosów u dziecka – przyczyny, objawy, jak temu zaradzić?

Rodziców często martwi wypadanie włosów u dziecka. W większości przypadków jest to zjawisko naturalne i dopóki utrzymuje się w normie, nie powinno budzić niepokoju. Jeśli zaś zaobserwujemy nadmierne wypadanie włosów u dziecka, konieczne jest skonsultowanie tego ze specjalistą. Przyczyn może być wiele, ważne żeby odpowiednio je rozpoznać i na wczesnym etapie wdrożyć ewentualną terapię.

Wypadanie włosów u dziecka

Wypadanie włosów u dziecka – kiedy powinno niepokoić?

Wypadanie włosów z reguły jest zjawiskiem naturalnym i wiąże się z cyklem życia włosa. Jak wszystko w przyrodzie, tak i włosy z fazy wzrostu (anagenu) przechodzą w fazę przejściową (katagenu), a następnie w fazę spoczynku (telogenu). Naturalnie fizjologiczna wymiana włosa następuje co 3 do 6 lat. Średnio cykl wymiany wzrostu występuje około 25 razy w ciągu życia, jest to jednak uwarunkowane indywidualnie. 

Oszacowano, że w naturalnym procesie dziennie tracimy około 100 włosów z całego ciała. Zwykle nawet tego nie zauważamy. Czujność powinna jednak wzbudzić sytuacja, kiedy dziecku wypadają włosy bardziej niż to zwykle obserwowaliśmy. Przyczyną może być sezonowy niedobór witamin, ale też nagłe wypadanie włosów u dziecka może oznaczać skutki lub objawy poważniejszej choroby.

Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów u dziecka?

Istnieje wiele przyczyn nadmiernego wypadania włosów u dziecka. Wśród nich znajdziemy czynniki mechaniczne, które nie są powodem do niepokoju, ale też oznaki wielu chorób, wymagających leczenia.

Mechaniczne przyczyny wypadania włosów u dziecka

Wypadanie włosów u dziecka może następować w wyniku nieprawidłowego upinania włosów czy zbyt mocnego ściągania ich gumką, zwłaszcza jeśli ktoś stosuje w tym celu gumki recepturki. Takie akcesoria osłabiają cebulki włosów, niszczą ich strukturę, a przy ściąganiu powodują nawet wyrywanie pasm. Podobnie jest z zastosowaniem gumek z metalowymi elementami i dekoracyjnych spinek.

Dziecku wychodzą włosy również w wyniku pocierania główką o poduszkę lub oparcie fotelika samochodowego. Takie łysienie u niemowląt jest zjawiskiem naturalnym, ponieważ dziecko większość czasu spędza w pozycji leżącej i nie powinno budzić niepokoju.

Przyczyną wypadania włosów u dziecka może być również ich impulsywne wyrywanie, skręcanie czy pociąganie przez dziecko, na skutek nadmiernego stresu, graniczącego z chorobą psychiatryczną – trichotillomanią. Jeśli dziecku wypadają włosy przy czesaniu, a w dodatku zaobserwujemy włosy połamane na różnej długości, to konieczne będzie podjęcie terapii psychologicznej.

Utrata włosów na skutek choroby 

Niestety, oprócz mechanicznych i fizjologicznych przyczyn wypadania włosów u dziecka, występują powikłania zdrowotne, które wymagają interwencji lekarza. Jeśli dziecku wypadają włosy garściami, należy poddać je szczegółowej diagnostyce. Być może powodem będzie niedobór witamin i minerałów, spowodowany deficytem pokarmowym w diecie, który łatwo uzupełnić. Wypadanie włosów u dziecka może jednak być objawem poważniejszych chorób, takich jak:

  • grzybica skóry głowy,
  • niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
  • łysienie plackowate.

Niekiedy nadmierne wypadanie włosów u dziecka pojawia się po przebytej infekcji z wysoką gorączką i antybiotykoterapii. Od 6 tygodni nawet do 4 miesięcy po przebytej chorobie można zaobserwować, że włosy przestają rosnąć, przedwcześnie wchodzą w fazę spoczynku i nadmiernie wypadają. Tutaj głównym czynnikiem w przywróceniu równowagi jest czas, ponieważ włosy samoistnie zaczynają odrastać w ciągu 6 miesięcy.

Co zrobić, żeby ograniczyć wypadanie włosów u dziecka?

Nadmierne wypadanie włosów u dziecka, wskazujące na przypadłości lub stany chorobowe w każdym przypadku warto dokładnie zdiagnozować. Lekarz w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad na temat diety, chorób przewlekłych, stosowanych leków, przebytych chorób zakaźnych oraz narażenia na stres. Zebranie tych informacji pomoże w określeniu przyczyny nadmiernego wypadania włosów u dziecka i zastosowaniu odpowiedniego leczenia. 

W każdym przypadku kiedy dziecku wypadają włosy, na pewno nie zaszkodzi właściwa suplementacja, dieta bogata w składniki i minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy dziecka.

Jeśli masz wątpliwości czy wypadanie włosów u Twojego dziecka przebiega prawidłowo i mieści się w normie, skonsultuj to z naszymi specjalistami w salonie fryzjerskim Happy Cuts Gdynia. Służymy radą i pomocą, a dobro dziecka i jego zdrowie jest naszym priorytetem.

Przeczytaj również: Jak dbać o włosy dziecka?

Scroll to Top