Łupież u dzieci – przeciwdziałanie, przyczyny i leczenie

Łupież to częsta przypadłość, która nie omija również dzieci. Czy jest powodem do niepokoju? Jeśli nie jest uciążliwy, zwykle wystarczy odpowiednia pielęgnacja, zdrowa dieta i ewentualnie suplementacja. Jeśli natomiast jest go dużo, sypie się z włosów i powoduje znaczny dyskomfort, należy skonsultować to z lekarzem, ponieważ może być objawem różnych chorób.

Łupież u dzieci - przeciwdziałanie, przyczyny i leczenie

Skąd się bierze łupież?

Łupież jest schorzeniem dość powszechnym, objawiającym się drobno-płatowym złuszczaniem naskórka. Łupież u dzieci pojawia się między szóstym, a dziesiątym rokiem życia i z reguły przebiega dość łagodnie. Problemy mogą nasilać się w okresie dojrzewania, a związane jest to ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie dziecka. 

Niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów, która powoduje nadaktywność grzyba drożdżopodobnego, bardzo często wywołuje łupież u dzieci. Przyczyny łupieżu to z reguły zbyt rzadkie mycie włosów, przesuszanie ich lub stosowanie drażniących kosmetyków, nieprzystosowanych do skóry głowy dziecka.

Dzieci zwykle nie skarżą się na problemy z łupieżem, widać to raczej w ich zachowaniu, więcej się drapią i mogą być niespokojne. Główne objawy występowania łupieżu u dzieci to przede wszystkim świąd, zaczerwienienie skóry głowy czy delikatne pieczenie. Łupież u dziecka widoczny jest we włosach jako małe, białe lub żółtawe płatki, które mogą sypać się na ramiona. 

Czy można przeciwdziałać łupieżowi?

Co zrobić, żeby nie dopuścić do powstania łupieżu u dziecka? 

Jeśli łupież nie jest uwarunkowany genetycznie, ani nie wynika z nadmiernego stresu, to wystarczy przestrzegać kilku zasad, wpisanych w zdrowy styl życia:

  • regularnie myć włosy 
  • zdrowo się odżywiać, unikać alergenów lub produktów uczulających
  • unikać przesuszania włosów suszarką lub na słońcu
  • stosować właściwe techniki mycia włosów i odpowiednie produkty

W Happy Cuts Gdynia, chętnie opracujemy spersonalizowany plan pielęgnacji skóry głowy Twojego dziecka, dostosowany do jego potrzeb.  

Domowe sposoby walki z łupieżem

Jeśli dziecko ma łupież, ale jest go niewiele lub nie jest zbyt uciążliwy, to z powodzeniem można zastosować domowe sposoby jego zwalczania. Przede wszystkim ważna jest odpowiednia higiena skóry głowy i włosów. Łupież, jest grzybem drożdżopodobnym, który żywi się łojem produkowanym przez gruczoły skóry. Jeśli więc włosy dziecka mają tendencję do przetłuszczania, należy myć je częściej, albo używać specjalnych, dedykowanych dla tego problemu produktów kosmetycznych.

W niewielkich stanach zapalnych skóry głowy, skuteczne będą ziołowe płukanki z rumianku, pokrzywy czy szałwii. Ziołowe napary wykazują działanie przeciwzapalnie i działają łagodząco na skórę. Działanie przeciwłupieżowe wykazuje również sok z cytryny lub olejek z drzewa herbacianego wcierany w skórę. Po zastosowaniu obydwu tych produktów, włosy dziecka należy umyć delikatnym szamponem.

W domowych warunkach można również przeprowadzić delikatny masaż skóry głowy, dodatkowo z zastosowaniem peelingu z octu jabłkowego i sody oczyszczonej. W takim przypadku zaleca się jednak środki ostrożności, aby nie podrażnić wrażliwej skóry dziecka lub nie osłabić jego włosów. 

Istotny jest też właściwy dobór szamponu przeciwłupieżowego. Nie można stosować kosmetyków dla dorosłych, aby szybciej lub skuteczniej wyeliminować łupież u dzieci. Szampon musi być przystosowany do wieku dziecka, jego wrażliwej skóry i kondycji włosów. 

Jeśli obawiasz się, że domowe sposoby na łupież u dzieci mogą okazać się nieskuteczne lub co gorsza mogą zniszczyć włosy, lepiej skonsultować się z pracownikiem rodzinnego salonu fryzjerskiego Happy Cuts w Gdyni. Nasi specjaliści ocenią kondycję włosów i skóry głowy Twojego dziecka oraz zaproponują najlepszą, nieinwazyjną  metodę pozbycia się łupieżu. 

Jak leczyć łupież?

Istnieje wiele rodzajów łupieżu i to, jak będzie leczony, zależy od jego pochodzenia i nasilenia. Jeśli płatki łupieżu są grube i mocno się łuszczą, skóra głowy jest zaczerwieniona, włosy wypadają bardziej niż zwykle, to domowe sposoby na łupież u dzieci nie wystarczą. Należy udać się do lekarza, ponieważ łupież u dziecka może wtedy oznaczać:

  • alergię na pokarmy lub kosmetyki 
  • atopowe zapalenie skóry
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • łuszczycę skory głowy
  • zaburzenia hormonalne
  • reakcję organizmu na stres

Bardzo ważne jest trafne zdiagnozowanie źródła łupieżu u dziecka. Leczenie łupieżu zorientowane jest w pierwszej kolejności na leczenie choroby podstawowej, której łupież w wielu przypadkach bywa jedynie objawem. 

W leczeniu łupieżu dzieci, często wystarczająca jest suplementacja witaminą D3 oraz kwasami omega-3 lub probiotykoterapia, która przywraca równowagę mikrobiomu skóry. Niekiedy jednak, zmiany skórne będą wymagały zastosowania przeciwgrzybicznych leków, kremów czy maści. 

Scroll to Top