Kołtuny we włosach u dziecka – jak ich uniknąć i rozczesać włosy dziecka?

Piękne, dziecięce fryzury dodają naszym maluszkom uroku, niełatwo jest jednak o nie zadbać. Delikatne włoski dziecka często się kołtunią, a ich rozczesanie staje się dla opiekunów nie lada wyzwaniem. Spróbujmy się zastanowić, skąd się biorą kołtuny i jak im zaradzić, aby mycie i czesanie stało się dla dziecka przyjemnością i frajdą.

kołtuny we włosach u dzieci

Dlaczego włosy u dziecka się plączą?

Włosy dzieci, zwłaszcza tych młodszych, szczególnie narażone są na kołtunienie. Z czego to wynika? Włoski kilkulatków są niezwykle delikatne, bywają cienkie i miękkie. Z tego względu są szczególnie podatne na uszkodzenia. W miejscach uszkodzenia, łuska włosa staje się szorstka i uniesiona, włoski zahaczają się o siebie, co powoduje ich plątanie i kołtunienie. Małe supełki na początku, szybko zmieniają się w duże, trudne do rozczesania kołtuny. 

Czym są kołtuny i czy jest na nie sposób?

Kołtuny we włosach dzieci to nic innego jak poplątane włoski w jednym lub kilku miejscach na głowie. Kołtuny bardzo utrudniają rozczesanie włosów, powodują ból, ciągnięcie, dlatego dzieci z reguły nie lubią mycia włosów i czesania. Często reagują płaczem, denerwują się, uciekają, a codzienna pielęgnacja staje się udręką zarówno dla dziecka, jak i mamy czy taty.

Jak rozczesać włosy dziecku?

Potrzeby pielęgnacyjne włosków dziecka znacząco różnią się od kosmetyki włosów u dorosłych. Priorytetem jest sprawne i bezbolesne rozczesywanie splątanych włosków u dziecka. Aby uniknąć ciągnięcia i szarpania, których dzieci tak bardzo nie lubią, czesanie należy rozpocząć od końcówek włosów, a kolejno po rozplątaniu kołtunów, coraz wyżej aż do czubka głowy. Trudniejsze do rozczesania kołtuny we włosach u dziecka można zwilżyć specjalną odżywką do rozczesywania. Należy jednak pamiętać, że włoski i skóra głowy dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego kosmetyki muszą być łagodne, na bazie naturalnych składników.

Jak zapobiegać powstawaniu kołtunów?

Kołtuny na włosach u dziecka sprawiają, że włoski wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Czesanie

Delikatne włosy dziecka, które łatwo się kołtunią, trzeba regularnie szczotkować. Należy przy tym pamiętać, że szczotkowanie nie może być zbyt częste, gdyż może uszkodzić delikatne włoski i zwiększyć ich łamliwość. Kołtuny we włosach u dziecka lepiej rozczesywać grzebieniem z rzadszymi i łagodnie zakończonymi zębami. 

Mycie

Specjalnie dobrane dla dzieci szampony i odżywki do włosów znacznie ułatwiają ich pielęgnację. Odżywione i nawilżone włosy są silniejsze i lepiej się rozczesują. Kosmetyków do włosów nie można jednak stosować w nadmiarze. Włoski wystarczy umyć trzy razy w tygodniu. Odżywkę zaleca się nakładać tylko w przypadku trudności w rozczesaniu kołtunów we włosach dziecka. Zbyt częste stosowanie nawet najłagodniejszych szamponów i odżywek może osłabiać włoski maluszka, podobnie jak ich suszenie. U małych dzieci należy wystrzegać się używania suszarki, wystarczy osuszyć włosy ręcznikiem.

Fryzury

Dłuższe włoski dziewczynek można ujarzmić związując je w kucyk lub zaplatając. Zebrane i uporządkowane włosy nie będą się plątać i kołtunić. Tutaj również nie można przesadzić. Niech to nie będą mocno i ciasno związane włosy, ponieważ takie fryzury dziewczęce osłabiają cebulki oraz powodują łamanie się włosów. W żadnym wypadku nie powinno używać się gumek recepturek, mimo, że najlepiej utrzymują włoski i nie wyśliźnie się z nich żaden kosmyk.

Jeśli żadne zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne nie pomagają i martwisz się kondycją włosków swojego dziecka, odwiedź nasz salon fryzjerski dla dzieci i dorosłych Happy Cuts Gdynia. Razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla waszej pociechy.

Zobacz również: Jak dbać o włosy dziecka?

Scroll to Top