Kiedy pierwsza wizyta z dzieckiem u fryzjera? Jak się przygotować?

Pierwsza wizyta z dzieckiem u fryzjera to nie lada wyzwanie dla dziecka, ale również dla jego rodzica czy opiekuna. Salony fryzjerskie często kojarzą się dzieciom z gabinetem lekarskim, złym samopoczuciem czy bólem. Jak przełamać ten stereotyp? Doskonałym rozwiązaniem są, pojawiające się w branży kosmetycznej, salony fryzjerskie zaprojektowane specjalne dla dzieci. W takim miejscu usługa fryzjerska będzie się kojarzyć wyłącznie z zabawą, relaksem i przyjemnym spędzeniem czasu. 

kiedy pierwszy raz do fryzjera

Kiedy pierwszy raz iść z dzieckiem do fryzjera?

Nie ma określonego wieku pierwszej wizyty dziecka u fryzjera. Wszystko zależy od potrzeby. Wciąż jeszcze pokutuje przekonanie – roczne dziecko do fryzjera. Nic bardziej mylnego. Rodzic najlepiej wie, co jest dobre dla jego pociechy, niech więc sam zdecyduje o tym, kiedy pierwszy raz udać się z dzieckiem do fryzjera.

  • Higiena i pielęgnacja – niektóre dzieci mają gęste włoski już kilka miesięcy po urodzeniu. Wyglądają uroczo, ale taka czuprynka, sprawia, że dziecko nadmiernie się poci, a to utrudnia dbanie o właściwy stan skóry głowy i wyczesywanie ciemieniuchy. 
  • Komfort i wygoda – inne pociechy mają włoski rzadsze, ale długie i szybko rosnące. Jeśli takie kosmyki zasłaniają dzieciom oczy, uszy lub łaskoczą po szyi, to warto pomyśleć o ich podcięciu.
  • Zdrowie włosów – włosy cienkie, zniszczone lub przesuszone na skutek przebytej choroby lub uwarunkowań genetycznych warto jest podcinać. Z pewnością je to wzmocni, a kosmetyki specjalnie dobrane do włosów i skóry głowy dzieci, pomogą je zregenerować i przywrócić do równowagi. 
  • Wygląd i stylizacja – wiele mam chętnie korzysta z sesji zdjęciowych dla swoich dzieci. Jeśli synek lub córeczka ma włosy trudne do stylizowania czy układania to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i w takim wypadku skorzystać z pomocy fachowego personelu salonu fryzjerskiego.

Kiedy więc pierwsza wizyta z dzieckiem u fryzjera? Wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u fryzjera?

Dzieci często odczuwają lęk przed tym, co nieznane. Warto więc wcześniej oswajać dziecko z salonem fryzjerskim. Dobrym sposobem jest pokazywanie dziecku fryzjera i salonu fryzjerskiego w kolorowych książeczkach, oglądanie bajek, gdzie pojawia się motyw fryzjera, albo też pokazanie prawdziwego salonu fryzjerskiego przy okazji spaceru czy wyjścia na lody. Dzieci są obserwatorami, a rozbudzenie ich ciekawości, może okazać się kluczem do sukcesu.

Ważne jest stopniowanie dziecku nowych przeżyć. Na pierwszą wizytę u fryzjera można je zabrać, jak na ciekawą wycieczkę, a to mama albo tata niech skorzysta ze strzyżenia, czesania lub farbowania. Nasz salon Happy Cuts w Gdyni, mimo, że jest przygotowany specjalnie dla dzieci, oferuje usługi fryzjerskie również dla dorosłych. W czasie gdy fryzjer zajmie się włosami dorosłego, dziecko będzie mogło pobawić się w specjalnie do tego przygotowanym miejscu, pod bacznym okiem całego personelu. 

Ciekawość świata i chęć do naśladowania rodzica z pewnością sprawi, że dziecko bez lęku, a może nawet z wielką radością podda się zabiegom fryzjerskim.

Zobacz również: Dziecko boi się obcinania włosów – jak przełamać strach przed fryzjerem

Na co zwrócić uwagę przy wyborze salonu fryzjerskiego?

Wybór odpowiedniego salonu fryzjerskiego dla dziecka to ważna decyzja, która może wpłynąć na pierwsze fryzjerskie doświadczenia naszej pociechy. Poniżej omawiamy kilka kryteriów, które powinny być kluczowe podczas wyboru odpowiedniego salonu tak, aby zapewnić naszym najmłodszym nie tylko profesjonalną opiekę, ale i przyjemne wspomnienia.

Wygląd salonu

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz – to zasada stara jak świat, ale wciąż aktualna. Wybierając salon na pierwszą wizytę dziecka u fryzjera, bardzo ważny jest wygląd salonu. Człowiek, ten duży i ten mały, jest wzrokowcem i tak naprawdę to co zobaczy, decyduje o następnych krokach. Salon fryzjerski dla dzieci powinien być oczywiście dostosowany do potrzeb i możliwości maluchów. Przyjazne wnętrze, odpowiednio dobrane kolory, wyposażenie, przypominające bezpieczny kącik w domu lub przedszkolu, to warunki, których nie można pominąć. 

Bezpieczeństwo małego Klienta

Równie ważne jest przy tym bezpieczeństwo naszej pociechy. Oprócz tego, że wszystko będzie pięknie zaprojektowane, to każdy przedmiot, urządzenie czy kosmetyki muszą posiadać atesty i być dopuszczone do obrotu. Warto więc zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie w salonie, wentylację, zabezpieczenia, a także wykluczenie dostępu dziecka do artykułów kosmetycznych. 

Przyjazna obsługa

Nie tylko wyposażenie decyduje o wyborze salonu fryzjerskiego na pierwszą wizytę z dzieckiem. Niezwykle ważny jest tu czynnik ludzki, a więc wykwalifikowany i doświadczony, w pracy z dziećmi, personel. Właściwe podejście pracowników salonu do dziecka, serdeczność, ale też empatia i cierpliwość to atuty, którymi dobry salon fryzjerski zjedna sobie dzieci i ich rodziców. 

Scroll to Top