Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Każda osoba, niezależnie od wieku czy płci wybiera fryzurę, która w największym stopniu oddaje jej temperament i charakter. Dlaczego więc, w niektórych fryzurach czujemy się nieswojo? Czy wynika to z ulegania trendom modowym, czy też  eksperymentowania z własnym wizerunkiem. W razie mocnych cięć, na zmiany niestety trzeba dość długo czekać, aż włosy nieco odrosną. Warto więc przed wyborem fryzury sprawdzić, jakie uczesanie będzie dla nas najbardziej satysfakcjonujące.

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy

Dobieranie fryzury do kształtu twarzy

Warunkiem wystylizowania idealnej fryzury, tak u dzieci, jak i dorosłych, jest dobieranie fryzury do kształtu twarzy. Dlaczego to takie ważne? Każda twarz jest unikatowa i każda jest piękna. Warto więc to piękno podkreślić, tuszując przy tym drobne mankamenty lub podkreślając wszystkie atuty urody. 

Jeśli mamy się skupić na dopasowaniu fryzury do kształtu twarzy, to warto te kształty poznać i określić. Istnieje kilka różnych klasyfikacji i nazw dla poszczególnych rysów twarzy, ale generalnie wszystkie sprowadzają się do podstawowego podziału na cztery kategorie: twarz pociągła, twarz kwadratowa, twarz okrągła i twarz owalna.  Spróbujmy zatem omówić każdy kształt, a następnie pokusimy się o dobranie fryzury do twarzy.

Twarz pociągła (trójkątna) 

Twarz trójkątna w kształcie serca lub litery V, charakteryzuje się dość szerokim czołem w porównaniu z dolną częścią twarzy. Wystające kości policzkowe i dość szpiczasty podbródek, będą determinować fryzury, które zrównoważą te (skądinąd piękne) dysproporcje. Trójkątna twarz, określana jest również jako diamentowy kształt twarzy. Fryzury w tym przypadku będą dobierane z uwzględnieniem szerszej linii kości policzkowych oraz węższym czołem i brodą. 

Jak zatem wygląda dobieranie fryzury do twarzy trójkątnej?

Przede wszystkim proponujemy takie, które łagodzą ostre kontury. U kobiet to fryzury średniej długości, wycieniowane, postrzępione lub z lokami. Idealny będzie klasyczny bob, lub cięcie niesymetryczne, a pożądane wręcz okazują się różnej długości grzywki, zaczesane na jeden bok.

Podobnie u mężczyzn, stawiamy na grzywki, cieniowane kosmyki i nieco dłuższe cięcia, które złagodzą ostre kontury twarzy. Włosy swobodnie opadające na czoło, pozostawione w estetycznym nieładzie – tyle wystarczy, żeby idealnie dobrać fryzurę do twarzy trójkątnej.

Twarz kwadratowa

Mocne, niemal geometryczne kształty okolicy szczęki i czoła, połączone bocznymi partiami twarzy w linii prostej, to cechy rozpoznawalne dla twarzy kwadratowej. Dobieranie fryzur do twarzy kwadratowej powinno uwzględnić złagodzenie ostrych, nieco kanciastych rysów. 

Spróbujmy pokusić się o dobranie fryzury do kształtu twarzy kwadratowej.

Tutaj stawiamy na asymetrię. Ponadto, rozpuszczone włosy długie lub półdługie, zaokrąglą i złagodzą nieco kanciaste rysy twarzy. Wycieniowane lub lekko podkręcone włosy najlepiej zarzucić delikatnie na twarz, aby swobodnie ją okalały. Związane włosy natomiast, pięknie wysmuklą jej kontury. Niedopuszczalna jest tu jednak prosta grzywka opuszczona na czoło, uwydatni bowiem jeszcze bardziej geometryczny kształt twarzy.

Kwadratowa twarz u mężczyzn aż się prosi o nieco dłuższe włosy, zaczesane do góry lub do tyłu i lekko uniesione. Taka stylizacja wydłuża rysy twarzy i zbliża jej wygląd do twarzy owalnej.

Twarz okrągła

Zaokrąglone kształty policzków i szczęki sprawiają, że dobranie fryzury do twarzy okrągłej będzie miało na celu jej wydłużenie i wysmuklenie. Poszerzona na wysokości policzków i nad wyraz wypełniona, daje wrażenie pulchnej i pucołowatej. Efekt ten potęguje niskie z reguły czoło, brak kanciastych kształtów, wystających kości policzkowych, czy wyraźnie zarysowanej szczęki.

Zerknij na nasze propozycje, jaka fryzura do okrągłej twarzy będzie odpowiednia.

Idealne dla kobiet będą krótkie, wycieniowane fryzury, lekko uniesione, sięgające do linii żuchwy. Jeśli zaś preferujemy włosy długie lub półdługie, to najlepiej związane, upięte albo fale czy pazurki, a więc takie, które wyszczuplają boki twarzy. Dobieranie fryzury do twarzy okrągłej musi uwzględnić dodanie fryzurze lekkości i objętości na czubku głowy. Unikamy zatem gładkich uczesań i cięć, które dodatkowo poszerzają policzki. 

Okrągła twarz mężczyzny, podobnie jak w przypadku twarzy kwadratowej, nabierze smukłych rysów dzięki fryzurze krótkiej po bokach i dłuższej na czubku głowy. Cieniowane włosy,  uniesione do góry w lekkim nieładzie, wydłużą optycznie twarz i nadadzą jej wyrazistości.

Twarz owalna

Twarz owalna uznawana jest za idealną do każdego rodzaju fryzury. Czym się odznacza? Doskonałe proporcje, brak kanciastych kształtów, perfekcyjnie osadzone czoło, delikatnie zaokrąglona broda, smukłe policzki i nieznacznie zaznaczone kości policzkowe to cechy twarzy owalnej. Mimo, że wygląda na lekko wydłużoną, to z reguły ma taką samą długość i szerokość. 

Twarz owalna – jaka fryzura? Aż chce się powiedzieć – każda. 

Wzorcowy owal twarzy doskonale prezentuje się w każdej fryzurze. Wybór zatem jest bardzo szeroki, od włosów długich po krótkie, może za wyjątkiem typowo męskich fryzur u kobiety. Włosy proste czy kręcone, rozpuszczone czy związane lub upięte, z grzywką czy bez, wszystkie wersje będą odpowiednie. Dobieranie fryzury do twarzy owalnej, pozwala na bezpieczne eksperymentowanie z fryzurami

U mężczyzn również dowolność jest duża. W dobieraniu fryzury do twarzy owalnej, można postawić na klasyczne cięcia lub wyeksponować atuty urody bardzo krótką fryzurą. 

Scroll to Top