Pielęgnacja włosów u dziecka to nie lada wyzwanie. Każdy rodzic chce, żeby jego pociecha wyglądała uroczo. Nie można jednak przy tym zapominać, że to zdrowie dziecka jest najważniejsze, jego wygoda i dobre samopoczucie, zarówno podczas noszenia fryzury, jak i jej pielęgnacji.
Higiena i pielęgnacja włosów dziecka
Włosy dziecka, zwłaszcza od chwili narodzin są bardzo delikatne, dlatego wymagają szczególnej pielęgnacji. Podpowiadamy więc jak dbać o włosy dziecka.
Mycie włosów dziecka
Mycie główki dziecka w pierwszych dniach i tygodniach życia, powinno odbywać się bardzo delikatnie. Skóra dziecka jest bowiem bardzo cienka i wrażliwa. Naturalny, ochronny płaszcz lipidowy dopiero się wykształca, dlatego jest ona bardziej podatna na podrażnienia niż skóra osoby dorosłej.
Niezależnie od tego czy dziecko rodzi się z bujną czupryną, czy bez włosów, jedynie z delikatnym meszkiem, to w obu przypadkach mieszki włosowe nieustannie się wykształcają. Zaleca się więc bardzo delikatne mycie środkami hipoalergicznymi, aby nie zaburzyć barier ochronnych skóry maluszka. Nie można zapominać o szczególnej pielęgnacji ciemieniuchy. Aby ją zmiękczyć, wystarczy nanieść na miejsce jej występowania cienką warstwę oliwki, a następnie delikatnie wyczesać szczoteczką z miękkim włosiem.
Po 2-3 miesiącach życia dziecka można wprowadzać szampony ziołowe, dedykowane specjalnie dla dzieci. Skóra i włosy dziecka, nawet gdy ma ono już kilka lat, nadal wymagają szczególnej dbałości i troski. Szampony powinny wykazywać działanie łagodząco-odżywcze i co bardzo ważne nie mogą szczypać w oczy. Kąpiel powinna być dla dziecka przyjemna i relaksująca, dlatego warto wybierać kosmetyki łagodne w działaniu, organiczne lub naturalne.
Nie zaleca się codziennego mycia włosków dziecka, aby nie osłabiać naturalnej bariery ochronnej skóry i mieszków włosowych. Wyjątkiem jest lato, kiedy włosy są bardziej podatne na pocenie się.
Zobacz więcej: Mycie głowy dziecku – jak robić to prawidłowo i jak często?
Suszenie włosów i skóry głowy
W żadnym wypadku nie należy suszyć włosów maluszka suszarką. Jak zatem dbać o włosy dziecka? Po umyciu włosków, nadmiar wody wystarczy delikatnie wytrzeć ręcznikiem.
U starszych dzieci, jeśli zajdzie konieczność użycia suszarki, to należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze strumienia powietrza z suszarki. Ważna jest również technika suszenia, nigdy nie wolno suszyć pod włos, choć to zabieg bardzo często stosowany, w celu skrócenia czasu suszenia, albo ułatwienia dotarcia strumienia powietrza do skóry głowy.
Jeśli już używamy suszarki, to włosy należy suszyć w takim kierunku, w jakim rosną.
Rozczesywanie włosów po kąpieli
Technika czesania włosów dziecka po umyciu, wbrew pozorom ma duże znaczenie. Nawet jeśli jest to zaledwie meszek, to delikatne szczotkowanie mięciutkim włosiem, pobudza krążenie podskórne. Jest swego rodzaju masażem, dzięki któremu wzmacniają się cebulki włosowe, co z kolei korzystnie wpływa na porost włosów.
Grzebień lub szczotkę z ząbkami zaleca się wprowadzić dopiero, gdy dziecko ma kilka lat. W każdym przypadku należy jednak przestrzegać niepisanej zasady, że czesanie powinno przebiegać sprawnie i nie może trwać zbyt długo. Dzieci bowiem szybko się niecierpliwią i z reguły nie lubią rozczesywania włosów.
Jeśli włosy nieco starszych maluszków zbytnio się puszą, plączą czy kołtunią, to warto zastosować odżywkę, przeznaczoną specjalnie dla dzieci. Należy pamiętać, że ani odżywki, ani inne środki do mycia i pielęgnacji włosów dziecka, nie mogą zawierać alkoholu, substancji drażniących ani konserwantów.
Jak często obcinać włosy dziecku?
Włosy dziecka warto podcinać wtedy, gdy zaczynają przeszkadzać, zasłaniają dzieciom oczy, wchodzą do uszu lub kleją się do szyi. Podcinanie ma zapewnić maluszkowi komfort i wygodę w codziennym odkrywaniu świata. Krótsze, swobodnie opadające włosy, nie sprawiają większych kłopotów przy rozczesywaniu, co jest bardzo ważne zwłaszcza u małych dzieci.
Wielu rodziców zastanawia się, czy częste obcinanie włosów sprawia, że stają się one mocniejsze i gęstsze? Nic podobnego. Takie przekonanie utarło się przez lata, ponieważ podcięte włosy są lżejsze i bardziej podatne na układanie. Z reguły ścina się końcówki na różnej wysokości, a krótsze włosy wydają się gęstsze ze względu na to, że cały czas wyrastają nowe, najwięcej jest ich zatem przy skórze głowy.
Generalnie gęstość włosów, ich grubość, kolor i struktura są uwarunkowane genetycznie i nie zależą od częstotliwości strzyżenia.
Czy włosy dziewczynki są bardziej wymagające?
Z reguły włosy dziewczynek wymagają większej troski i uwagi, ze względu na ich długość. Dłuższe włosy absorbują przy codziennej pielęgnacji więcej czasu i cierpliwości zarówno dziecka, jak i opiekuna. Jak zatem dbać o włosy dziewczynki? Bardzo podobnie jak u chłopców. Jedyną różnicę stanowi postępowanie z długimi włosami.
Krępowanie włosów dziewczynek gumkami czy spinkami sprawia, że ich cebulki ulegają osłabieniu. Przy rozczesywaniu mogą się łamać i więcej ich wypada. Czesanie, upinanie, związywanie czy zaplatanie włosów dziewczynek, będzie wymagało równocześnie szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Więcej informacji o fryzurach dla dziewczynek znajdziesz na naszym blogu we wpisie: Modne fryzury dla dziewczynek – przepis na urocze i wygodne fryzury.
Kręcone włosy u dziecka
A jak dbać o kręcone włosy u dziecka? Czy błędy w pielęgnacji włosów mogą sprawić, że niemowlęce loczki zanikają, a wyrastają włosy proste lub lekko falowane? Nic podobnego. Naturalnym procesem jest to, że kolor i forma włosów dziecka zmienia się nawet do siódmego roku życia. O loki u dziecka należy dbać tak samo jak u dorosłego. Zasada jest taka, że loczki zawsze należy rozczesywać na mokro.
Jeśli masz wątpliwości czy właściwie pielęgnujesz włoski swojej pociechy, zapraszamy do naszego salonu fryzjerskiego Happy Cuts. Nasi specjaliści chętnie dobiorą najlepszą technikę mycia włosów oraz odpowiednie kosmetyki do potrzeb Twojego dziecka.