Farbowanie włosów dziecku? Dlaczego nie? W życiu każdego przychodzi czas na eksperymentowanie. Szukamy wtedy pomysłu na zmiany i bardzo często jest to … zmiana koloru włosów. U młodszych dzieci włosy, choćby kosmyki, farbuje się dla zabawy i zaspokojenia ich ciekawości. Starsze dzieciaki decydują się na zmianę koloru włosów dla wyrażenia własnej osobowości, która szybko się kształtuje i czasem buntuje:) Jak to jest z tym farbowaniem włosów dziecku?
Jak farbować włosy dziecku?
Farbowanie włosów dziecku ma swoich zwolenników i przeciwników. Część rodziców twierdzi, że farbowanie włosów przeznaczone jest dla dorosłych i nie należy ulegać fanaberiom naszej dorastającej pociechy. Poza tym istnieje obawa, że włosy dziecka po farbowaniu będą zniszczone, wypłowiałe i trwale utracą swój naturalny kolor.
Inni opiekunowie, otwarcie podejmują różne wyzwania, zgadzając się również na farbowanie włosów dziecku. Sami w dzieciństwie zmieniali kolor włosów, albo wręcz przeciwnie, ich rodzice im tego zabronili, nie chcą więc swoich pociech pozbawiać tej przygody.
Jak farbować włosy dziecku? Jeśli ma to być tylko czasowa zmiana koloru włosów, to farbowanie można przeprowadzić w domu, dostępnymi w drogeriach kosmetykami. Jeżeli jednak zdecydujemy się na trwałą koloryzację, warto udać się z dzieckiem do salonu fryzjerskiego. Należy pamiętać, że fryzjerzy nie rekomendują farbowania włosów dziecku poniżej 13 roku życia.
Czy farbowanie włosów dziecka jest bezpieczne?
Zdrowie dziecka jest dla każdego rodzica priorytetem, dlatego obawia się, czy farbowanie włosów dziecka jest bezpieczne. Z reguły wszystkie ogólnodostępne produkty do koloryzacji włosów są przebadane dermatologicznie, posiadają atesty i są dopuszczone do użytku. Ze strony producenta wszystkie względy bezpieczeństwa są więc zachowane.
W wyborze produktu do farbowania włosów dziecku, bardzo ważna jest rola rodzica, który zna swoją pociechę najlepiej. Na co więc zwrócić uwagę, żeby farbowanie włosów dziecka było bezpieczne?
- sprawdzić, czy dziecko nie ma alergii na drażliwe substancje zawarte w farbach do włosów oraz na zapachy
- zbadać kondycję skóry głowy dziecka, jeśli dziecko ma łupież, łuszczycę lub skórę suchą, to kosmetyki do koloryzacji mogą wywołać przykre podrażnienia
- wykluczyć atopowe zapalenie skóry
- nie farbować włosów cienkich, suchych i łamliwych – środki do koloryzacji mogą dodatkowo osłabić włosy dziecka
- dobrać odpowiedni kolor do cery, aby uzyskać wymarzony przez dziecko efekt farbowania włosów
- przestrzegać instrukcji dołączonej do produktów koloryzujących włosy
Jeżeli masz jakiekolwiek obawy, skorzystaj z porady profesjonalnego salonu fryzjerskiego Happy Cuts Gdynia.
Czym można farbować dziecku włosy?
Istnieje wiele sposobów na czasową, nieskomplikowaną zmianę koloru włosów dziecka. Czym farbować włosy dziecku? Jeśli chcemy wrócić do naturalnego koloru już po pierwszym myciu, to warto skorzystać z kredy do włosów. Idealna do farbowania pasemek lub grzywki, łatwo spłukuje się wodą z szamponem.
Podobnie jest w przypadku użycia sprayu farbującego do włosów. Rozpylony na włosy z odległości 20-30 centymetrów i dokładnie rozczesany, będzie cieszył naszą pociechę do pierwszego mycia włosów.
Nieco dłużej kolorowe refleksy zachowamy po użyciu kolorowej bibuły. To metoda znana od lat, gdzie moczymy włosy przez kilka minut w ciepłej wodzie, zafarbowanej rozmoczoną bibułą. Po umyciu włosów delikatnym szamponem, zmieniony kolor włosów będzie utrzymywał się jeszcze przez jakiś czas. Z łatwością można go zmienić lub odświeżyć, powtarzając takie zabiegi bez narażania włosów na osłabienie.
Najdłużej utrzymuje się kolor z szamponetki farbującej włosy dla dzieci. Preparaty w szamponetkach służą do bezpiecznego farbowania włosów dziecka, ponieważ nie zawierają amoniaku. Nie niszczą więc włosów, a kolor utrzymuje się nawet do ośmiu myć. To idealny sposób na farbowanie włosów dziecku na wakacje. Do rozpoczęcia roku szkolnego po koloryzacji nie będzie już śladu. Ostrożne postępowanie zaleca się tu jedynie w przypadku bardzo jasnych włosów. Pigment, który z reguły pokrywa ścianki włosów, może zbyt głęboko wniknąć w ich strukturę, co sprawia, że powrót do naturalnego koloru może być bardzo trudny i długotrwały.
Jak pielęgnować włosy po farbowaniu?
Włosy dziecka po farbowaniu zmywalnymi preparatami w zasadzie nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy stosować dotychczasowy szampon i od czasu do czasu nałożyć nawilżającą odżywkę, a włosy zostaną utrzymane w dobrej kondycji.
Nieco inaczej wygląda pielęgnacja po koloryzacji włosów farbą permanentną. Substancje chemiczne osłabiają włosy i je przesuszają, należy więc szczególnie zadbać o ich nawilżenie. Nie zaleca się stosowania domowych sposobów na odbudowę włosa czy dekoloryzację, może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Pielęgnacja włosów dziecka po koloryzacji trwałą farbą, wymaga pomocy doświadczonego specjalisty z profesjonalnego salonu fryzjerskiego.